جستجوگر پیشرفته


 

گروهی از ما مسلمان و گروهی ظالمند. هرکس اسلام را اختیار کند راه راست را برگزیده است و اما ظالمان هیزم دوزخند...

در آیه دیگری میفرماید:در میان ما افرادی صالح و غیر صالح هستند و ما گروه های متفاوتی هستیم.در سوره جن(آیه 1 تا 15)،احقاف(29 تا 32)بحث فشرده ای پیرامون ایمان آوردن گروهی از اجنه به پیامبر اسلام(ص) و کتاب آسمانی او آمده است(اطلاعات بیشتر در تفسیر آیات)

مثلا در روایاتی که از اهل بیت(ع)رسیده،عده ای از جنیان به عنوان شیعه معرفی شده اند. از آن جمله روایاتی است که از ابوحمزه ثمالی نقل کرده و گفته است:

روزی جهت شرفیابی به حضور امام باقر(ع) اجازه خواستم گفتند:عده ای در خدمت آن حضرت هستند.

لذا اندکی صبر کردم تا آنها خارج شوند. کسانی خارج شدند آنها را نمی شناختم و غریب به نظرم می رسیدند.

چون داخل شدم به حضرت عرض کردم:فدایت گردم الان زمان حکومت بنی امیه است و شمشیرهای آنان خونریز می باشد(یعنی رفت و آمد افراد غریبه برایتان خطرناک است)

امام(ع) فرمودند:ای ابا حمزه!اینان گروهی از شیعیان از طایفه جن بودند؛آمده بودند تا از مسائل دینی خود سوال کنند.

 

جالب تر اینکه در بعضی روایات آمده است:

مومنان جن انسان های مومن را برادر دینی خود میدانند.

در این زمینه از امام باقر(ع)نقل شده است که فرمودند:

جمعی از مسلمین که به مسافرت رفته بودند،راه را گم کردند و در بیابان به تشنگی سختی مبتلا شدند،به طوری که نزدیک بود هلاک شوند.

ناگهان دیدند پیرمردی با لباسی سفید پیدا شد و به آنها گفت برخیزید تا شما را به آب برسانم و آنها را حرکت داده بر لب آبی رساند و از تشنگی رهانید سپس از او پرسیدند تو کیستی؟

گفت من از اجنه هستم که به پیغمبر اسلام(ص) ایمان آورده ام که فرمود:المومن اخو المومن و عینه و دلیله فلم تکونوا تضیعوا بحضرتی(یعنی مومن برادر مومن است و به منزله چشم اوست و باید او را راهنمائی کند) پس من چطور شما را گرفتار ببینم و دادرسی نکنم و جان شما را حفظ نکنم(سفینه البحار جلد اول صفحه 637)

از برخی موثقان و بزرگان نقل شده است که بعضی از جن ها مقلد مراجع بوده و مسائل خود را از آنان می پرسیده اند.

یکی از جن ها به صورت شخص عادی در شهرستان سراب منزل مرحوم حاج میرزا حسین و حاج میرزا خلیل از مراجع صدر مشروطیت به حضور ایشان می رسیده و مسائل شرعی را از ایشان می پرسیده است.

بنابراین هیچ جای تردیدی باقی نمی ماندکه جن ها نیز مانند انسان ها دارای عقاید مختلف بوده و عده ای از آنها فاسق،فاجر،ظالم و کافرند و عده ای دیگر صالح،مومن،مسلمان و شیعه می باشند و مومنین آنها انسان های مومن را برادر خود می دانند.

تولید و تهیه در واحد تحقیقات و گزارشات جنبش دفاعامتیاز :

جن قسمت اول نوشته شده در دوشنبه 29 مرداد 1397 ساعت 13:38
توسط : پاتوق20

ارسال نظر برای این مطلب


کد امنیتی رفرش

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به patugh20 می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .