جستجوگر پیشرفته


اگر «شیخ عیسی قاسم» بازداشت شود هیچ چیزی ملت بحرین را متوقف نمی‌کند

عضو مجلس علمایی بحرین که از این کشور تبعید شده تاکید کرد که اگر رژیم آل خلیفه شیخ عیسی قاسم را بازداشت کند در این صورت هیچ چیزی ملت بحرین را متوقف نخواهد کرد.

«شیخ محمد حسن خجسته» روحانی مبارز بحرینی که از سوی مقامات منامه در سال 2015 سلب تابیعت و از کشورش تبعید شده بود با حضور در باشگاه خبرنگاران پویا به تشریح وضع کنونی انقلاب مردم کشورش پرداخت.

وی در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرگزاری تسنیم گفت: رژیم آل خلیفه امروز در چالش بزرگی قرار گرفته است. در واقع تجمع مردم در میدان لولوة در  آغاز انقلاب با تحصن کنونی مردم در منطقه دراز در کنار منزل آیت‌الله شیخ عیسی قاسم کاملا متفاوت است.

زمانی که این تحصن آغاز شد گشایش سیاسی وجود داشته و مردم برای حضور و اعتراض در میدان لؤلؤة با هیچ مشکلی مواجه نبودند. در تجمع میدان لؤلؤة مردم با دیدگاه‌های مختلفی حضور داشتند و تعدادی به دنبال اصلاح نظام و برخی دیگر به دنبال جمهوریت و برخی نیز به دنبال سرنگونی رژیم آل خلیفه بودند به همین دلیل زمانی که رژیم به میدان لؤلؤة هجوم آورد مردم به سرعت پراکنده شدند. اما امروز در دراز علما هستند که اوضاع را مدیریت می‌کنند و سخنانشان یکسان بوده و سقف مطالبات مختلف وجود ندارد و فقط یک سقف واضح وجود دارد که تمامی اقداماتی که علیه مردم اتخاذ شده لغو گردیده و رژیم به گزینه مذاکره بازگردد. بنابراین سقف خواسته‌های یکی بوده و میان رهبری مردم بحرین و علما اتحاد وجود دارد.

مردمی که امروز به الدراز می‌آیند برای شهادت آمادگی دارند

شیخ محمد خجسته اضافه کرد: در زمان تجمع میدان لؤلؤة برخی برای تفرج و نگاه کردن به این میدان می‌آمدند. اما امروز کسانی که به منطقه دراز در اطراف منزل شیخ عیسی قاسم می‌آیند می‌دانند که مورد ضرب و شتم و حتی کشتار قرار خواهد گرفت و کسی که امروز به دراز می‌آید برای شهادت آمادگی دارد و تجربه نیز این موضوع را ثابت کرده است. دو هفته پیش خودروی نظامی در وسط روز به نزدیکی منزل آیت‌الله شیخ عیسی قاسم آمد و تنها طی چند دقیقه مردم خود را رسانده و در مقابل این خودروی نظامی ایستادند و این موضوع پیام واضحی دارد که مردم می‌گویند که به خاطر مذهب و عقیده و دین خود آماده هستیم تا کشته شویم.

توافق همه گروه‌های مخالف درباره لزوم حفظ حرمت آیت‌الله عیسی قاسم

عضو مجلس علمای بحرین گفت: یک تفاوت عمده دیگری که وجود دارد آن است که در حالی که در تمامی 5 سال گذشته این موفقیت حاصل نشد که گروه‌های مخالف با یکدیگر متحد شوند اما درباره موضوع آیت‌الله شیخ عیسی قاسم و جایگاه بلندمرتبه وی همگی متحد القول بودند. امروز همه گروه‌های مخالف با هر خواسته‌ای درباره عدم هتک حرمت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم متحد بوده و هرگونه هتک حرمت به وی را خط قرمز دانسته‌اند این در حالی است که طی 5 سال گذشته این اتحاد وجود نداشته است. امروز ملت بحرین آشکارا اعلام کرده که هرگونه هتک حرمت به آیت‌الله شیخ عیسی قاسم تجاوز به دین، مذهب و شیعه‌ها در بحرین است که مردم هرگز اجازه این موضوع را نخواهند داد هر چند که خون‌ها در این مسیر ریخته شود.

بازداشت آیت‌الله عیسی قاسم جز با خونریزی صورت نخواهد گرفت

اما نظام در اقدامات اخیر خود علیه شیخ عیسی قاسم در ورطه افتاده است چون نخست آنها در تبعید شیخ شکست خوردند و به گزینه دوم که محاکمه وی بود رجوع کردند که شیخ نیز در این محکمه حاضر نشد و آن را برسمیت نشناخت و در جلسه نخست محاکمه حاضر نشد و معلوم نیست که در جلسه دوم محاکمه حاضر شود و در صورتی که در جلسه نخست و دوم حاضر نشود در جلسه سوم حکم جلب شیخ عیسی قاسم صادر خواهد شد و با تاکید می‌گویم که بازداشت شیخ جز با خونریزی صورت نخواهد گرفت. من می‌گویم که رژیم آل خلیفه به دلیل آنکه تفکر بدوی دارد ممکن است هرگونه اقدامی را انجام دهد و آل خلیفه و آل سعود هم اکنون در مرحله انتقام از مردم قرار دارد. اگر آل خلیفه بخواهد که شیخ را بازداشت کند باید از روی اجساد مردم عبور کند.اقدام برای بازداشت شیخ عیسی قاسم به هیچ وجه ساده نیست. آل خلیفه و آل سعود در اقدامات خود به چیزی اهمیتی نمی‌دهند اما همپیمانان آل خلیفه و آل سعود هر چیزی را با دقت محاسبه می‌کنند. در واقع آمریکا و انگلیس که هم اکنون در بحرین حضور دارند همه محاسبات را انجام می‌دهند. امروز انگلیس در بحرین نشان داد که تمامی ادعاهایی که درباره حقوق بشر داشته حرف واهی بیش نبوده است و آمریکا نیز که تکلیفش مشخص است و فقط به فکر منافع و مصالح خود است.بنابراین هرگونه هتک حرمت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم باعث ایجاد بحران و تشنج در بحرین خواهد شد. گزینه‌هایی که در برابر رژیم ال خلیفه قرار دارد بسیار سخت است.

تاز زمانی که شیخ عیسی قاسم در بحرین است انقلاب هم مسالمت آمیز است

وی گفت: مسالمت‌آمیز بودن اعتراضات مردم با بقای شیخ در بحرین باقی خواهد ماند. خود شیخ نیز حتی پس از آنکه سلب تابعیت شد همچنان سخنان خود را مطرح می‌کرد البته هیچ سخنی درباره سلب تابعیت مطرح نکرده است. شیخ هیچگاه درباره موضوعات شخصی خود صحبت نکرده است اما زمانی که موضوعات به دین و اعتقادات مردم مرتبط می‌شود هرگز سکوت اختیار نمی‌کند. و تا همین الان نیز شیخ عیسی معتقد است که جنبش مردم بحرین از حالت مسالمت‌آمیز خود خارج نشده است. حضور و وجود شیخ عیسی قاسم سوپاپ اطمینان در بحرین به شمار می‌آید اما اگر خدایی نکرده اقدام به بازداشت شیخ کردند هیچ کسی نمی‌تواند هیچ چیز دیگری را در این کشور تضمین کند  و زمانی که رژیم از خطوط قرمزی که ترسیم شده عبور کند در آن صورت هیچ چیزی مردم را نمی‌تواند متوقف کند.

انقلاب 14 فوریه سال 2011 نتیجه چالش‌های سیاسی بوده از سال 2000 آغاز شده بود

شیخ محمد خجسته در ادامه این مصاحبه به بدعهدی پادشاه بحرین اشاره کرد و گفت: انقلاب 14 فوریه نتیجه چالش‌های سیاسی بوده که از سال 2000 و از زمانی که پادشاه بحرین جنبش اصلاحات و میثاق ملی را اعلام کرد و از مردم خواست تا به این میثاق رای دهند و در پی آن نیز مردم به آن و به دلیل وعده‌های پاداشه رای دادند، روی داد. یکی از وعده‌های پادشاه آن بود که قانون سال 1973 که مجلس منتخب موسسان آن را تصویب کرده بود بر میثاق ملی حکمفرما باشد و نه آنکه میثاق ملی بر آن قانون سیطره یابد. همچنین قرار بود که مجلس منتخب ملی صلاحیت کامل قانونگذاری را داشته باشد و مجلس شورایی که از سوی پادشاه انتخاب می‌شود هیچگونه صلاحیت قانونگذاری نداشته و تنها به ارائه مشورت بپردازد.

این عضو مجلس علمای بحرین اضافه کرد: تنها یک سال پس از آن، پادشاه انحراف از وعده‌هایش را آغاز کرد. در سال 2001،‌پادشاه دستور جدیدی را بدون همه پرسی از مردم به اجرا گذاشت که این قانون تفاوت زیادی با قانون مجلس موسسان در سال 1973 داشته است. دستوری که در سال 2001 داده شد، به خود پادشاه صلاحیت های گسترده‌ای را اعطا کرد. یعنی به طور عملی بر اساس قانون سال 2001، پادشاه به عنوان راس تمامی قوا تبدیل شد و وی نخست وزیر و دولت را مشخص می‌کرد.

وی درباره طلیعه آغاز انقلاب 14 فوریه گفت: انقلاب 14 فوریه از سوی گروه‌هایی با عنوان 14 فوریه آغاز شد و میدان لؤلؤة به مکانی برای تجمع گروه‌های سیاسی تبدیل گشت و در ابتدای این جنبش برخی خواسته‌ها مطرح می‌شد و از سوی مقامات بحرین و در راستای همراهی با انقلاب در کشورهای عربی، پاسخ‌هایی داده می‌شد. ولی عهد تلاش کرد که در این موضوع وارد شود و طرح خود را ارائه کرده و مخالفان نیز طرح‌های خود را ارائه کردند و به این طرح نیز واکنش مثبتی نشان داد اما به محض آنکه به درخواست گروه‌های مخالف، عربستان در بحرین مداخله کرد، مردم در میدان لؤلؤة مورد هدف قرار گرفتند و تعدادی از شهروندان بحرینی به شهادت رسیدند و در حمله دوم، ارتش عربستان به صورت مستقیم وارد شد و اقدامات امنیتی و سرکوب ملت به امری ادامه دار تبدیل گردید.

بازداشت‌های گسترده و اخراج مردم از گام‌های نخست رژیم بحرین برای سرکوب انقلاب بود

خجسته در ادامه گفت: گام نخستی که رژیم بحرین برای سرکوب انقلاب 14 فوریه به کار بست، بازداشت‌های گسترده بود به گونه‌ای که بسیاری از سران مخالف و گروه‌ها به جز احزاب رسمی بازداشت شدند و گام بعدی نیز اخراج مردم از کار با هدف فشار آوردن به آنها و گرسنه کردن آنها برای جلوگیری از ادامه انقلاب بوده است.

وی افزود: پس از آنکه نظام در گام‌های قبلی خود شکست خورد اقدام به تحریک گروه‌های سنی برای انجام اقدام تحریک آمیز علیه شیعه با هدف ایجاد فتنه طائفه‌ای در این کشور بوده تا اعلام شود که مشکل در بحرین اختلاف سنی و شیعه و نه مشکل سیاسی است.

وی افزود: شیخ عیسی قاسم به عنوان رهبر جریان و مجلس علمایی و جمعیت وفاق بحرین به عنوان بال سیاسی شیخ عیسی قاسم بوده و تمامی این سه سازمان زیر نظر رهبری شیخ عیسی قاسم بوده‌اند. زمانی که رژیم آل خلیفه اقدام به بیکار کردن تعداد زیادی از مردم بحرین کرد، مجلس علمایی و جمعیت وفاق بحرین اقدام به تامین نیازهای مردم کرد و به همین دلیل دولت در سیاست خود برای گرسنه کردن مردم به شکست رسید.

شیخ محمد خجسته تاکید کرد که مجلس علمایی بحرین نقش بسزایی در خاموش کردن آتش فتنه طائفه‌ای در بحرین ایفا کرده و همواره با گروه‌های سنی میانه‌رو در کشور در ارتباط بوده و به جهانیان نشان دادیم که هیچ جنگ سنی و شیعی در کشور در جریان نیست و در این کشور تنها چالش سیاسی میان ملت و حکومت وجود دارد. بنابراین سیاست شعله‌ور کردن جنگ طائفه‌ای از سوی مجلس علمایی به شکست انجامید.

بحرین عملا به یکی از استان‌های عربستان تبدیل گشته است

وی افزود: پس از مداخله عربستان در مارس 2011، بحرین عملا به یکی از استان‌های عربستان تبدیل گردید و هر کسی که می‌خواست برای حل بحران بحرین وساطت کند باید به ریاض می‌رفت و حتی کشورهای هم جوار همانند طرح امیر کویت یا وساطت عمان یا دیگر میانجی‌گران، به آنها گفته می‌شود که برای هرگونه اقدامی می‌بایست به ریاض مراجعه کنند و پاسخ ریاض نیز کاملا آشکار بود: ملت بحرین باید به منازل خود بازگردد و همه چیز را فراموش کند.

شیخ محمد خجسته درباره تحریم انتخابات سال 2014 از سوی جمعیت الوفاق بحرین گفت: آنها به خوبی می‌دانستند زمانی که الوفاق تصمیمی را برای تحریم انتخابات اتخاذ می‌کند در واقع این تصمیم از سوی شیخ عیسی قاسم گرفته شده و این تصمیم ضربه سختی به رژیم آل خلیفه بوده و در حالی که ادعا شده بود که نسبت مشارکت در انتخابات سال 2014، حدود 50 درصد بوده اما واقعیت بسیار کمتر از آن بوده و در برخی از حوزه‌ها که 10 هزار نفر واجد شرایط رای دادن بودند، منتخب آن حوزه با هزار رای یا کمتر از آن پیروزی می‌شده است و به همین دلیل پس از انتخابات به دنبال محاکمه شیخ علی سلمان رفتند.

قول بحرین به امارات و عربستان برای اخراج شیخ عیسی قاسم طی 48 ساعت

وی گفت: تمامی این اقداما مقدمه‌ای برای حرکت به سوی شیخ عیسی قاسم بود و پس از چند روز، سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم اعلام گردید و بر اساس برخی خبرهای رسیده از داخل قصر، پادشاه بحرین به سران عربستان و امارات وعده داده بود که طی 48 ساعت، شیخ عیسی قاسم در بحرین حضور نخواهد داشت اما تجمع مردم در اطراف منزل شیخ عیسی قاسم و علمای کفن پوش و واکنش‌های خارجی نظیر بیانیه حاج قاسم سلیمانی و بیانیه حزب‌الله و تماس‌های علما با شیخ و بیانیه رهبر انقلاب باعث توقف حمله رژیم به منطقه الدراز و هتک حرمت شیخ عیسی قاسم گردید.

وی گفت: باید اشاره کنم اقدامات علیه شیخ عیسی قاسم عبارت است از اراده سعودی و اماراتی و برنامه ریزی انگلیس و چراغ سبز آمریکا و اجرای رژیم بحرین بوده است.

شیخ محمد خجسته در تشریح اینکه، برنامه ریزی متعلق به انگلیسی‌ها بوده گفت: اگر تصمیم را به آل سعود و آل خلیفه رها می‌کردند چون آنها تفکری بدوی دارند به گزینه کشتار افراد و حمله به متحصنان می پرداخته و شیخ را بازدشت می‌کردند و بنابراین عدم حمله به منزل شیخ عیسی قاسم نشان از آن دارد که طرح انگلیسی در پشت آن وجود دارد.  در ماه‌های هفتم و هشتم میلادی درجه حرارت و رطوبت در بحرین به حد غیر قابل تحملی می‌رسد و بنابراین مردم تجمع در اطراف منزل آیت‌الله شیخ عیسی قاسم را ترک خواهند کرد و به منازل خود می‌روند.

این عضو مجلس علمایی بحرین اضافه کرد: پس از آنکه تمامی طرح‌های آنها برای هدف قراردادن شیخ عیسی قاسم به شکست منتهی شد، به گزینه محاکمه شیخ روی آوردند و به وی اتهام پولشویی و جمع آوری پول و ارسال آن به طرف‌های نامعین در داخل و خارج کشور دادند.

وی در توضیح برخی ادعاها درباره ارتباط مخالفان بحرینی با برخی کشورهای خارجی از جمله ایران و حزب‌الله گفت: شاهد آن هستیم زمانی که رژیم سعودی درباره دست‌های ایران یا مداخله‌های ایران صحبت می‌کند می‌بینیم که آنها سید عبدالملک الحوثی و  آن چیزی را که در سوریه و عراق و بحرین روی می‌دهد با یکدیگر مرتبط می‌کنند و مدعی هستند که شیخ عیسی قاسم دستان ایران در بحرین است اما هر آنکه فعالیت‌های جنبش الوفاق را پیگیری می‌کند به خوبی شاهد آن است که الوفاق جنبشی ملی بوده و هر آنکه سخنرانی‌های شیخ عیسی قاسم را گوش می‌دهد می‌بیند که در هیچ کدام از سخنانش دستورالعمل کشورهای خارجی وجود ندارد.

مردم در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس اتهامات حکومت‌ها خود علیه ایران را باور ندارند

وی تاکید کرد: اتهام به این افراد مبنی بر اینکه با ایران مرتبط هستند به دستاویزی پس از تاسیس جمهوری اسلامی برای کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تبدیل شده است. هر مشکلی که در میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس روی‌ می‌دهد به جای آنکه به شکست خود در ادامه امور اعتراف کنند مدعی شدند که این از مداخله‌های ایران بوده و حتی خلیجی‌ها نیز دیگر این اتهامات را باور نمی‌کنند.

عربستان است که امور بحرین را اداره می‌کند

شیخ محمد خجسته در ادامه این گفت‌وگو در خبرگزاری تسنیم اضافه کرد: پادشاه بحرین امروز از عزل و نصب هرگونه وزیر در داخل دولت خود عاجز بوده و این عربستان است که امور در بحرین را اداره می‌کند.

وی درباره راهکارهایی که از طریق آن می‌توان بحران بحرین را حل کرد، گفت: رژیم باید از سیاست‌های خود عقب نشینی کند و این بدان معناست که تمامی زندان‌ها به طور کامل از زندانیان سیاسی خالی شود و حکم سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم و 200 شخصیت دیگر لغو گردیده و تمامی کسانی که از وطنشان تبعید شده‌اند به کشور بازدگردانده شده و قاتلان فرزندان ملت نیز محاکمه گردند و پس از آن، درب مذاکره و گفت‌وگو برای حل مسائل کشور باز خواهد گشت.

شیوه‌های شکنجه نظام بحرین 

وی اضافه کرد: ملت بحرین که صدها شهید داده و هزاران نفر از مردم نیز همچنان در زندان‌ها به سر می‌برند نمی‌توانند به خانه‌های خود بازگردند و هر آنچه که امروز در بحرین روی می‌دهد مسئولیت مستقیم آن به عهده پادشاه بحرین بوده چون اعلام تصمیم سلب تابعیت، دستوری است که از سوی پادشاه صادر می‌گردد و پادشاه امروز جنگ را علیه مذهب جعفری و مقدسات آن در بحرین اعلام کرده است.

شیخ محمد خجسته درباره به شهادت رسیدن حسن الحایکی به دلیل شکنجه‌های وحشیانه در داخل زندان‌های رژیم بحرین گفت: شهید الحایکی که پس از انفجار العکر بازداشت شد،‌چند روز قبل از به شهادت رسیدن در دیدار با خانواده‌اش درباره شکنجه‌هایی که علیه وی به کار گرفته می‌شود صحبت کرد. وی و تعدادی دیگر متهم بودند که درصدد هدف قرار دادن خودروی پادشاه بودند و به همین دلیل به شدت و بر خلاف دیگر زندانیان مورد شکنجه قرار گرفتند که همین موضوع باعث بیمار شدنش شد این در حالی است که وی تنها 36 سال داشته و پیش از آن نیز هیچگونه مریضی نداشته است. شکنجه‌های زندان آل خلیفه در حالت‌های عادی غیر قابل تحمل است حال کسی که متهم به هدف قراردادن کاروان پادشاه باشد چه شکنجه‌هایی را خواهد دید.

عضو مجلس علمایی بحرین به شیوه های جدیدی که رژیم آل خلیفه در شکنجه افراد به کار می‌گیرد اشاره کرد و گفت: رژیم آل خلیفه امروز از شیوه‌هایی برای شکنجه استفاده می‌کنند که هیچگونه اثری بر روی بدن نمی‌گذارد به طور مثال مقامات از شوک الکتریکی که یکی از سخت‌ترین شکنجه‌ها به شمار می‌آید برای آزار زندانیان استفاده می‌کند که این اقدام باعث فلج شدن جسم یا مشکل برای چندین ماه خواهد شد و پزشک نیز نمی‌تواند اثبات کند که فرد مورد تعرض شکنجه قرار گرفته است.

انتهای پیام/.امتیاز :

اگر «شیخ عیسی قاسم» بازداشت شود هیچ چیزی ملت بحرین را متوقف نمی‌کند نوشته شده در یکشنبه 17 مرداد 1395 ساعت 10:54
توسط : پاتوق20

ارسال نظر برای این مطلب


کد امنیتی رفرش

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به patugh20 می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .