جستجوگر پیشرفته


شرکت پلی اکریل ایران یکی از چندین و چند کارخانه‌ای است که بی‌تدبیری‌های اقتصادی کمر آن را خم کرده است، بزرگ‌ترین واحد تولید الیاف کشور صدای پای محصولات خارجی را می‌شنود و کارگرانش چند ماهی است چشم انتظار وعده‌ها هستند.
 
به گزارش تسنیم شرکت پلی اکریل ایران در سال 1353 با مشارکت بخش خصوصی، تعدادی از بانک‌ها‌ و شرکت "دوپان دونمور" آمریکا تأسیس شد. پلی اکریل در 42 سال فعالیت خود، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نخ و الیاف پلی‌استر و همچنین تنها تولیدکننده الیاف اکریلیک کشور معرفی شده و تأمین کننده مواد اولیه حدود 400 واحد کوچک و بزرگ نساجی کشور است.
 
ظرفیت اسمی تولید شرکت پلی اکریل ایران معادل 125 هزار تن در سال است که تولیدات آن شامل نخ و الیاف پلی‌استر، نوار، الیاف اکریلیک، تاپس پلی‌استر و چیپس پلی‌استر و الیاف شیشه در صنایع ریسندگی، بافندگی، فرش، پوشاک، پتو و فاستونی کاربرد دارد.
 
با وجود حجم عظیم فعالیت شرکت پلی اکریل ایران، اما این کارخانه در سال‌های اخیر به دلیل برخی مشکلات از جمله واردات محصولات مشابه از خارج و تأثیر حضور پشت پرده دلال‌ها، دچار بحران مالی شده و تشدید این وضعیت، پلی اکریل را تحت ماده 141 قانون تجارت قرار داده است، یعنی چیزی شبیه ورشکستگی!
 
2 هزار کارگر پلی اکریل در انتظار پرداخت حقوق
 
عضو شورای اسلامی کار شرکت پلی اکریل ایران در گفت‌وگو با تسنیم وضعیت فعلی این کارخانه را تشریح می‌کند. عقیل یزدانی می‌گوید: «سهامدار عمده کارخانه در حال تلاش است تا این شرکت را حفظ کند اما در این میان کسانی به دنبال خارج کردن پلی اکریل از دست "العقیلی" هستند. البته برای کارگران تفاوتی ندارد که کارخانه در دست چه کسی باشد، برای ما از یک طرف تولید و از سوی دیگر پرداخت حقوق کارگران مهم است.»
 
امروز به نیمه مرداد نزدیک می‌شویم در حالی که بیش از 2 هزار کارگر کارخانه پلی اکریل ایران حقوق اردیبهشت‌ماه خود را نیز دریافت نکرده‌اند. وضعیت نابسامان مالی شرکت پلی اکریل سبب شده تا در ماه‌های اخیر فرمانداری مبارکه چندین بار شاهد اعتصاب کارگران باشد. کارگرانی که در گفته‌های خود وضعیت کارخانه را نگران‌کننده دانسته و عنوان می‌کنند اگر هرچه زودتر به داد این شرکت نرسند، به زودی شاهد تعطیلی مطلق و بیکاری همه کارگران این کارخانه باید بود.
 
هرچند براساس گفته‌های عضو شورای اسلامی کار شرکت پلی اکریل اکنون نیز این کارخانه فاصله‌ای با تعطیلی کامل ندارد. یزدانی می‌گوید: «بخش پلی‌استر کارخانه یعنی بخش تولید نخ و الیاف پلی‌استر کاملاً خوابیده و بخش‌های اکریلیک شامل اکریلیک پتویی و اکریلیک ماشینی نیز با 40 درصد توان کار می‌کنند.»
 
بزرگ‌ترین مشکل فعلی پلی‌اکریل نبود نقدینگی است
 
«...بزرگ‌ترین مشکل فعلی پلی‌اکریل نبود نقدینگی است...»، وی با اشاره به این موضوع ادامه می‌دهد: «پلی اکریل اکنون تحت ماده 141 قانون تجارت قرار دارد، یعنی ارزش دارایی‌هایش از بدهی‌هایش خیلی کمتر است و این یعنی ورشکستگی. این موضوع سبب شده تا هیچ بانکی به پلی اکریل تسهیلات پرداخت نکند.»
 
عضو شورای اسلامی کار شرکت پلی اکریل به تأثیر حضور دلال‌ها در وضعیت کنونی شرکت اشاره می‌کند و می‌گوید: «زمانی که بانک‌ها به پلی اکریل تسهیلات پرداخت نکنند این شرکت به ناچار برای تأمین نقدینگی خود مجبور است به سراغ دلال‌ها برود، چون مصرف کننده‌ها نیز اکثراً وضعیت مالی خوبی ندارند آنها هم از دلال‌ها خریداری می‌کنند، اما دلال‌ها نیز به قراردادهای خیلی خوب برای پلی اکریل راضی نبوده و فقط خود را می‌بینند.»
 
وی ادامه می‌دهد: «این دلال‌ها عنوان می‌کنند تمام سودی که حاصل می‌شود باید به جیب آنها برود نه به حساب پلی اکریل. این عوامل همه دست به دست هم داده تا این شرکت در جایگاهی که امروز از آن صحبت می‌شود، قرار بگیرد.»
 
اما با همه این مشکلات راه خروج پلی اکریل از بحران کنونی چیست؟ عضو شورای اسلامی کار پلی اکریل می‌گوید: «دولت تاکنون چندین جلسه برگزار کرده است، ما از کم و کیف جلسات باخبر نیستیم در عین حال چیزی که از سوی دولت عنوان می‌شود این است که نیت جلسات خیر بوده و به دنبال راه حل هستند.»
 
وی ادامه می‌دهد: «حدود 2 ماه پیش با اعضای شورای اسلامی کار جلسه‌ای را با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان برگزار کردیم که در آن جلسه نیز مطالب عنوان و قول‌هایی داده شد اما تا این لحظه نتیجه‌ای اعلام نشده است.»
 
راه برون رفت از مشکلات مالی شرکت پلی اکریل براساس آنچه یزدانی عنوان می‌کند تزریق نقدینگی همراه با نظارت کامل است. وی می‌گوید: «نقدینگی لازم باید به پلی اکریل تزریق شود اما نه اینکه بانک پولی بدهد و برود، چون این پول هم در کنار بدهی‌های قبلی قرار می‌گیرد.»
 
عضو شورای اسلامی کار پلی اکریل معتقد است نقدینگی لازم باید براساس برنامه و با نظارت انجام شود علاوه بر اینکه عنوان شود مقدار تسهیلاتی که داده شده به عنوان مثال مربوط به حوزه اکریلیک یا مختص بخش پلی‌استر است، در این صورت مشکلات کارخانه تا 6 ماه آینده برطرف می‌شود.
 
"حذف پلی‌اکریل" یعنی "ورودِ رسمی" محصولات خارجی
 
شرایط کنونی پلی اکریل نشان‌دهنده این است که این واحد بزرگ تولیدی که به صورت مستقیم با 2 هزار نیرو فعالیت کرده و به صورت غیرمستقیم با 25 هزار نیرو سر و کار دارد در شرایط بحران به سر می‌برد. حذف پلی اکریل به معنی تعطیلی فعالیت بزرگ‌ترین واحد تولید نخ و الیاف پلی استر در ایران و ورود رسمی محصولات خارجی است.
 
یزدانی می‌گوید: «اگر پلی اکریل حذف شود وارد کننده‌ای که الیاف را با قیمت پلی اکریل وارد می‌کند قیمت را بالاتر می‌برد، و زمانی که این موضوع دیگر برای کارخانه‌های فرش به صرفه نیست و نتیجه آن بسته شدن در کارخانه‌های تولید فرش و بیکار شدن چندین هزار نیرو است.»
 
پیگیری مشکلات پلی‌اکریل در سطح ملی/تشکیل کمیته‌ ویژه برای رفع بحران مالی
 
علی اصغر ذاکری فرماندار مبارکه که در ماه‌های اخیر شاهد بیشترین تجمع کارگران پلی اکریل در مقابل ساختمان محل کارش بوده در گفت‌وگو با تسنیم از تلاش‌ها برای رفع مشکلات پلی‌اکریل صحبت می‌کند.
 
وی می‌گوید: «شخص وزیر صنعت و معدن و مدیرکل نساجی وزارتخانه به صورت جدی پیگیر موضوع هستند. این موضوع در سطح ملی و نه استانی در حال بررسی است اما چون نتیجه قطعی نشده از عنوان آن معذور هستم.»
 
فرماندار مبارکه اما از تشکیل کمیته‌ای ویژه برای رفع بحران مالی پلی اکریل خبر می‌دهد و می‌گوید: «هدف از تشکیل این کمیته افزایش تولید، رونق اقتصاد و رفع مشکل کارگران است، البته زمان خاصی را نمی‌توانیم برای رفع مشکلات این شرکت عنوان کنیم و باید پیگیری‌ها انجام شود.»
 
وی ادامه می‌دهد: «این کمیته با حضور وزیر صنعت و معدن، مدیرکل نساجی، نمایندگان استانداری اصفهان و سهامدار کارخانه تشکیل شده و همه چیز در این کمیته مورد بررسی قرار می‌گیرد، وظیفه ما ارائه گزارش‌ها و مدارک موردنیاز به کمیته است که امیدوارم نتایج کار هم برای صنعت و هم برای کارگران مثبت باشد.»
 
خارج شدن از ماده 141 قانون تجارت هدف اصلی مدیران شرکت پلی اکریل است، هرچند کارگران این کارخانه عنوان می‌کنند اتفاقات دیگری به دست دلال‌ها در حال رقم خوردن است. با این حال پلی اکریل در چشم انداز خود، شعار سال 2018 را «شرکتی سودده، بازاری گسترده، کسب و کاری متنوع و کیفیتی برتر» عنوان کرده و کارگران این کارخانه که چند ماهی است در انتظار پرداخت حقوق‌های خود نشسته‌اند، برای رسیدن به این چشم انداز نیز چشم انتظار اتفاقاتی ویژه هستند.


امتیاز :

 قطب تولید الیاف کشور در نوشته شده در یکشنبه 10 مرداد 1395 ساعت 11:54
توسط : پاتوق20

ارسال نظر برای این مطلب


کد امنیتی رفرش

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به patugh20 می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .